Бушанський замок — с. Буша

Бушанський замок (фортеця) був закладений в середині XVI століття гетьманом Яном Замойським. У замка було шість веж, з’єднаних між собою підземними тунелями. Крім того, під кожним з них був пороховий склад.

Фото: etnotur.ua

Коли село Буша увійшло до складу Речі Посполитої і отримало статус міста, на нього почали здійснювати набіги кримські татари, а потім і поляки, так як місто стало прикордонним. В останній своїй обороні замок брав участь в 1654 році. Жителі з люттю і завзятістю відбивали напад за нападом польських військ, сили захисників замку танули. Коли стало очевидно, що козаки не зможуть відбити атаку, вдова сотника Завісного Мар’яна прийняла рішення — знищити замок. Вона підпалила порохові склади і всі, хто знаходився в замку, загинули від потужного вибуху. Він також смів значну частину військ нападників.

фото: endurik.org.ua

Залишки фортеці — пам’ятка гордості, сміливості і волі козаків, які прагнули захистити свою землю будь-якою ціною. Які скоріше помруть, ніж здадуться на милість загарбникові. Сьогодні замок почали відновлювати. Якимось дивом уціліла одна з веж фортеці, крім того збереглась частина підземних ходів, які відкриті для відвідування туристів.

Бушанський замок — с. Буша