Дубенський замок й легенда про князівну Беату

Про одну з двох веж замку – вежу Беатку, розповідають легенду, яка пояснює її назву. Навесні 1577 року замок готувався святкувати весілля Беати та Соломерецького князя (Беата була племінницею князя Острозького). Та саме тоді у Дубно долинула страшна звістка про прихід татар до Злодійської долини та планування нападу на фортецю. Мешканців замку від такої новини охопила паніка. Ніхто не знав як близько ворог і що робити. Про це дізналася й Беата. Та як виявилось, племінниця князя ніколи раніше не бачила татар. Її охопила цікавість, адже служниці описали нападників «страшнішими самого чорта», і Беата подалася на бастіон.

Звідти дівчина побачила, що вороги такі ж люди, як і сама, і почала закликати мешканців фортеці до бою, взявши в руки зброю. Однак Беату не підтримав ніхто, крім придворного блазня. Та це її не зупинило. Вона знову піднялася на бастіон і наказала слузі вистрелити з гармати по ханському наметові. Ядро влучило прямо у ціль. Оборона боялась, що такі дії ще дужче розлютять татар і тепер вони нищитимуть усіх з шаленою жорстокістю. Замок охопила ще сильніша паніка.

Однак сталося диво. Татари гадали, що то був попереджувальний знак з неба і подалися втікати. А люди у замку, побачивши це, продовжили приготування до весілля. Відтоді вежу збоку річки Ікви назвали Беаткою.

Дубенський замок й легенда про князівну Беату