Становлення українського національного костюма

Національний одяг українців дуже різноманітний, колоритний, вражає різноманіттям форм костюма, зручними і красивими деталями, які вдало поєднуються між собою, утворюючи своєрідний комплекс одягу, характерний для кожного регіону. Характерні риси національного костюма створювалися сторіччями, тому вони відображають історію народу, демонструють його сприйняття краси на різних етапах історії, вміння втілити свою естетичну творчість у створенні та оздобленні одягу. Для етнографів і мистецтвознавців український костюм є багатим джерелом відомостей про українську історію, культуру, взаємини в сім’ї та суспільстві, умінні висловити любов до прекрасного в оригінальних техніках і прийомах, використовуваних для декорування предметів народного костюма.

Одяг українців, як і всіх інших народів, призначався не лише для тепла і зручності в повсякденних справах. Велике значення одяг має у здійснені культових та релігійних обрядів, пов’язаних зі значними подіями в житті народу, сім’ї та кожної окремої людини. Багата, насичена подіями історія українського народу, характер українців, відбилися в особливостях одягу, який займає помітне місце у світовій етнічній культурі.

В елементах українського костюма простежується вплив інших народів, які протягом історії різною мірою взаємодіяли з українцями. Традиційний костюм заснований на одязі слов’ян, що проживали на території України, особливо в часи процвітання Київської Русі. Костюм українців представляв собою гармонійний комплекс предметів одягу, в основний склад якого входили натільний, поясний, нагрудний і верхній одягу. Доповнювали убрання головні убори, взуття, пояси й різноманітні знімні прикраси. Кожен предмет мав певне призначення, тільки йому властивий спосіб носіння, а також можливість об’єднання в комплекс з іншими предметами. Деталі одягу виготовлялися з відповідних матеріалів традиційних забарвлень, по-своєму прикрашалися.

Читай продолжение на следующей странице

Становлення українського національного костюма