Український Сальвадор Далі

Усім відомий світовий епатаж Сальвадора Далі, але мало хто знає, що в нас був український дивак — Давид Бурлюк, — пише український онлайн-проект Hey_Whatsart.

Давид Бурлюк народився у Сумській області 1882 року. Ось декілька цікавих фактів про українського художника-футуриста, поета, теоретика мистецтва, літературного і художнього критика та видавця.

Разом з В. Маяковським вважаються засновниками футуризму в Російській імперії. До речі, футуризм взагалі існував тільки тут і в Італії.

У нього не було лівого ока. Точніше було, але скляне. Втратив око ще в дитинстві. Молодший брат необережно вистрелив з іграшкової гармати та серйозно пошкодив Давидові зір, з того часу майбутній художник замість лівого ока мав штучне.

Емігрував спочатку до Японії, а потім в США через погроми, арешти і розстріли анархістів, які відбувалися 1918 року.

Мистецтвознавець Андрій Шемшурін, художник Давид Бурлюк і поет Володимир Маяковський, 1913 рік (gdb.rferl.org)

За два роки в Японії написав 300 картин і встиг навіть там принести свій внесок у створення нового напрямку — японської літогравюри.

Понад 40 років прожив в США, але завжди хвалився своїм козацьким походженням і стежив за українськими культурними діячами, підтримував з ними зв’язок (особливо цікавився П.Тичиною, М. Семенком).

У 2000 році він написав портрет Шевченка, який купили за 50 тисяч доларів.

Український Сальвадор Далі