“Божник”: Традиційний рушник для ікон (значення та символи)

З давніх давен за рушником було закріплено оберігаючу функцію. Так на рушнику відображаються орнаменти, пов’язані з образами добра, краси, захисту від усього злого на землі. Це зробило рушник оберегом і символом успіху в будь-якій справі. З іншого боку, рушник став символом краси і широко використовується для прикраси інтер’єру житла, як деталь святкового одягу та ін.

З прийняттям християнства з’явилася традиція прикрашати рушниками ікони, які мали назву «божники». Як правило, ікони найчастіше не просто стояли на полицях, а висіли у спеціальному кутку.

За традицією, для благословення своїх дітей перед вінчанням батьки готують спеціальні «благословенні рушники», якими прикрашають ікони, тому що їх не прийнято брати голими руками. Божники вишиваються з великою кількістю червоного кольору, незначним вкрапленням чорного, або кольорові. Тут немає суворих правил, поле для фантазії широке.

Традиційна вишивка складається з символів Води і Сонця. Ці дві стихії дуже шанували наші предки, так як порівнювали їх з материнською і батьківською енергією. Наявність у малюнку жовтого і блакитного кольорів говорить про українське коріння цієї вишивки. Крім того, на таких рушниках вишиваються рослинні орнаменти. Для «божника» Богородиці використовувались мотиви лілії (як символ чистоти і непорочності), троянди, всі «жіночі» символи. Для «божника» Спасителю, відповідно, використовується «чоловіча» символіка.

Символи, які можуть бути використані на «божнику», та їх значення:

  • Восьмикутна розетка – знак Сонця.
  • Горизонтальна хвиляста лінія, схожа на згорнутого вужа – символ води.
  • Пряма горизонтальна лінія – символ землі.
  • Хрест – оберіг для рушника, тому він присутній на всіх вишитих рушниках і є прадавнім символом поєднання батьківської сонячної та материнської вологої енергії. Він може бути як вишитим окремо, так і вплетений у композицію.
  • Квіткові орнаменти – процвітання, багатство, народження дітей.
“Божник”: Традиційний рушник для ікон (значення та символи)