Цікаво про Одеську оперу

Будівля оперного театру в Одесі була створена за проектом віденських архітекторів Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера, які за своє життя побудували в Європі до п’ятидесяти театрів. Прототипом одеського оперного театру стала Дрезденська опера.

Одеська опера та Пале-Рояль

Одеська опера побудована в стилі віденського бароко, вона гармонійно вписалась в архітектурний ансамбль міста. На театральній площі біля розкішної будівлі театру знаходиться найбільший одеський фонтан.

Англійська сторона театру, що дивиться на англійський клуб

«Одеський театр – найкращий у світі!», – вигукнув Фердинанд Фельнер, що приїхав до Одеси з нагоди завершення будівництва. Архітектор вручив міському голові Григорію Маразлі позолочений ключ від театру. Цей символічний ключ поклали в металевий ящик і замурували біля підніжжя дзеркала на сходах західного портику оперного театру.

Цікаві дерева навколо театру — японські софори та “плакучі” шовковиці

Одеська опера зовні виглядає розкішно та велично, але її інтер’єр просто вражає! Прекрасні галереї для прогулянок оточують глядацьку залу. Витончена ліпнина в ярусах, бокових вестибюлях і сходах, що ведуть до лож. Всі елементи інтер’єру дуже гармонійно поєднані і випромінюють розкіш. Оригінальні світильники, канделябри, бронзові інкрустації, мармур і позолочені орнаменти — все “дихає” багатством.Одеська опера інтер’єрСходи у вестибюлі з англійської сторони театру.

Вестибюль з англійської сторони театру

Вестибюль з англійської сторони театру

Глядацька зала одеської опери — найбільш вражаюча частина інтер’єру, виконана в стилі пізнього французького рококо. Зала прикрашена ліпними орнаментами з найтоншою позолотою. Головний мотив орнаменту — мушля у вигляді завитків різної форми. Малюнок орнаменту ніде не повторюється.

Глядацька зала театру

Підковоподібна глядацька зала театру з галереями на 1635 місць. Серед лож виділяється «царська» ложа — в центрі бельетажу просто навпроти сцени. Унікальна акустика приміщення дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени до кожного глядача.

Глядацька зала театру

В основу композиції, що прикрашає стелю глядацької зали, покладено чотири картини-медальйони художника Франца Лефлера на сюжети Вільяма Шекспіра із творів:«Гамлет», «Сон літньої ночі», «Зимова казка», «Як вам це сподобається». В центрі роскішної стелі височіє ажурна кришталева люстра.

Стеля глядацької зали

Партер, ложі бенуару, бельетаж, галереї, сходи, вестибюлі — скрізь велика кількість мармуру, оксамиту, сяючого кришталю, блискучих дзеркал та позолоти.

Цікавим фактом є те, що знамениту сцену Марлезонського балену у легендарній стрічці Юнгвальда-Хількевича «Д’Артаньян і три мушкетери» знімали в одеській опері. Саме фойє з прекрасними сходами стали живою декорацією для французького балу, на якому король рахував діамантові підвіски на плечі своєї дружини.

Фойє, де знімали сцену Марлозонського балету з фільму «Д’Артаньян і три мушкетери»

Сцена, площею 500 кв. метрів, — серце оперного театру. Перша театральна завіса одеської опери була також розписана художником Францем Лефлером й зображувала сцену зі спектаклю «Руслан і Людмила».

Театральна завіса
Загальний вигляд з глядацької зали на сцену

Журнал «Forbes» включив Одеський національний академічний театр опери та балету до списку найдивовижніших пам’яток архітектури Східної Європи.

Одеська опера у вечірніх вогнях

Адреса: провулок Чайковського, 1, м. Одеса.

Цікаво про Одеську оперу