На Венеційській бієнале показали українську “Мрію”

На 58-ій Міжнародній виставці мистецтв у Венеції відкрили український проект “Падаюча тінь “Мрії” на сади Джардіні”. Його творці – “Відкрита група”, до якої входять митці Юрій Білей, Павло Ковач, Станіслав Туріна та Антон Варга. Наш павільйон вперше розміщується в основній локації – Arsenale – пише Український інтерес

Ідею свого проекту художники заклали у назві: літак “Мрія”, один з найбільших і вантажопідйомних літаків у світі виробництва заводу “Антонов”, мав пролетіти над Джардіні та відкинути тінь на славетні сади. За концепцією, на борту літака мав розміщуватися диск із інформацією про українських художників і художниць. До списку увійшли понад тисячу імен. Художником міг стати хто завгодно – для цього треба було лише заповнити онлайнову анкету.

Проте політ літака на відкритті проекту так і не відбувся. Це було частиною задуму творців. Вони пояснили, що створили історію про політ, утворивши міф. А безпосередній політ не має значення:

“КОНФЕРЕНЦІЇ ОПОВІДАЧІВ ПРОХОДЯТЬ ОДНОЧАСНО, ЗМІШУЮТЬСЯ, НАКЛАДАЮТЬСЯ ОДНА НА ОДНУ. ПЕРЕТВОРЮЮТЬСЯ НА ПАЛІМПСЕСТ. ЄДИНЕ, ЩО ОБ’ЄДНУЄ, – ОДНОЧАСНЕ ЧИТАННЯ ОСНОВНОГО МІФУ ПРО ПОЛІТ НАД САДАМИ”.

У міністерстві культури теж зазначили, що наповненням проекту є не лише тінь “Мрії”, а й міф довкола неї. В українському павільйоні протягом шести місяців відбуватиметься переповідання польоту з вуст в уста – довготривалий перформанс у спеціально створеній для нього сценографії. За результатами збору всіх даних створено архів, який у формі книги-довідника стане основою каталогу національного павільйону.

До речі, держава виділила на проект 6,5 мільйона гривень, а ще близько 2,6 мільйона куратори знайшли за допомогою грантів, спонсорів та партнерів.

Офіційне представлення 58-ї Міжнародної виставки мистецтв у Венеції – La Biennale di Venezia відбулося 8 травня. Триватиме вона з 11 травня до 24 листопада. Тема цьогорічного заходу – May You Live in Interesting Times (“Щоб ви жили в цікаві часи”). Автором цього вислову вважають китайського філософа Конфуція. Куратор бієнале Ральф Ругоф пояснює:

“ЦЕ ВИГАДАНЕ КИТАЙСЬКЕ ПРОКЛЯТТЯ ЗРОБИЛО РЕАЛЬНИЙ ВПЛИВ НА ГРОМАДСЬКУ РИТОРИКУ. ЗА ЧАСІВ, КОЛИ ПОШИРЕННЯ ФАЛЬШИВИХ НОВИН ПІДТОЧУЄ ПОЛІТИЧНИЙ ДИСКУРС І ДОВІРУ, ВАРТО ЗУПИНИТИСЯ І ПЕРЕГЛЯНУТИ НАШЕ РОЗУМІННЯ ТОГО, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ. МИСТЕЦТВО МОЖЕ ЗМУСИТИ ЗАДУМАТИСЯ ПРО ТЕ, ЯК МИ ВИЗНАЧАЄМО НАШІ КУЛЬТУРНІ КОРДОНИ”.

Венеційська бієнале – одна з провідних виставок сучасного світового мистецтва, яку оцінює міжнародне журі. Перша бієнале відбулася у 1895-му. Відтоді вона відіграє ключову роль у формуванні сучасного мистецтва та художньої інтерпретації подій у світі.

На Венеційській бієнале показали українську “Мрію”