Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»

Один з найкрасивіших заповідників в Україні, який варто відвідати у будь-яку пору року, розташований на території села Качанівка Ічнянського р-ну на Чернігівщині.

Унікальністю заповідника є те, що садиба Тарновських єдина в Україні, яка збереглась в комплексі.

Урочище Качанівка розкинулось на околиці села на нерівному ландшафті місцевості. Верхнє плато займає палацовий комплекс будівель, які є пам’ятниками архітектури, нижнє — мальовничий парк з 12 ставками, павільйонами, скульптурами, парковими містками, «руїнами», амфітеатром. Вода у ставках має незвичний зеленкуватий колір. Місцеві жителі розповідають, що в кожному дуже багато риби.

Качанівський парк, площею 560 гектарів, виплеканий трьома поколіннями Тарновських, є одним із найбільших пейзажних садів в Україні та Європі. Виник на основі природного лісу і нараховує понад 50 порід дерев і 30 видів кущових. Тут збереглись паркові мости, «Гірки Кохання» і «Вірності, «романтичні руїни» на березі Великого ставу, які є пам’яткою садово-паркового мистецтва XVIII століття. Численні живописні алеї і доріжки перетинають парк у всіх напрямках. Загальна довжина великої паркової дороги — 60 км.

Неподалік на пагорбі розташований павільйон Глінки збудований у 1830-х роках. Зазнав деяких змін в кінці XIX століття. Під час радянсько-німецької війни пошкоджений, відновлений в 1947 році. Під павільйоном міститься підвал із склепінням, з декоративними нішами і внутрішньостінними сходами. Стан аварійний. За переказами, влітку 1838-го, композитор М. І. Глінка працював тут над оперою «Руслан і Людмила». Згодом, альтанку назвали на на його честь.

Спасибо за просмотр!

Багато митців та відомих людей знаходили своє творче натхнення, перебуваючи в Качанівці: Шевченко, Гоголь, Вовчок, Яворницький, Врубель, Рєпін та інші. Тарас Шевченко у травні 1843-го, під час своєї першої подорожі по Україні, їхав з Петербурга прямим призначенням у Качанівку, куди перед тим переслав одну з своїх найкращих картин — «Катерина». Вдруге Шевченко бував тут за кілька років до смерті. В садибному парку збереглась галявина, де під віковим дубом поет спілкувався з місцевими селянами і кріпосними музиками.

Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»