“Сколівські Бескиди”: чим парк приваблює інвесторів і майстрів

Національний природний парк “Сколівські Бескиди” – край величних гір, які простягаються на 35 тис. гектарів. Гірська ситема Бескид тягнеться хребтом довжиною в 300 кілометрів, перетинаючи 4 країни – Україну, Польщу, Чехію і Словаччину. Третя їх частина припадає на Львівщину.

На тлі високогірної Карпатської системи, Бескиди – середньої величини. Їх найвища точка сягає 1268 метрів. Місцеві жителі називають її гора Парашка, від імені дочки древлянського князя Святослава.

Одного разу Бескидами зацікавилися брати барони Гредлі. Вони вирішили розвивати територію й отримувати від неї вигоду.

“Брати разом вирушили подивитися, що це за карпатська місцевість. Побачивши таку кількість лісів, вони були шоковані й вирішили, що саме тут можуть створити великий бізнес“, – розповідає директор Історико-краєзнавчого музею “Сколівщина” Тетяна Зінкевич.

Крім торгівлі цінною сировиною, барони Гредлі налагодили й промисли з переробки деревини. Прибуток їм також приносили лісопилки, сірникова фабрика та скляний завод.

Промисловці побудували першу в Сколі електростанцію, яка освітлювала не тільки будинки, а й вулиці, одну з яких прикрашав величезний палац.

Історія резиденції баронів почалася в 1886 році. Вони перебудували викуплену частину палацу за проєктами віденських архітекторів в стилі необароко і додали ліве крило. З тих часів збереглися потужні дубові двері з карпатської деревини, і бруківка, викладена під аркою.

“Вона (бруківка – ред.) була укладена в 1886 році під аркою спеціально для того, щоб приглушати гуркіт коліс проїжджаючих екіпажів, щоб не потривожити світське життя в палаці. Адже тут збиралася європейська аристократія зі всієї округи”, – говорить Тетяна Зінкевич.

Збереглися й вікові дерева, посаджені навколо палацу. Багато з довгожителів дендропарку – це екзотичні рослини. Барони привозили їх з теплих країн. Так вони висадили багатий дендропарк з оранжереєю.

Є тут і цілющі джерела. Один із них, наприклад, назвали Альберто, на честь одного з братів-баронів, який за допомогою цілющої води вилікував виразку шлунка.

“На території парку 27 цілющих джерел. Більшість з них – із підвищеною кількістю сірководню, – каже Василь Бандерич, начальник еколого-освітнього відділу НПП “Сколівські Бескиди”. – Є джерело Ропа, в якому перевищує норму концентрація солі. Є з підвищеною кількістю заліза. Джерела відрізняються складом води. У кожному перевищена кількість тих чи інших мінералів”.

Кожна деталь цього величезного пейзажу під назвою “Сколівські Бескиди” ніби проситься на полотно. Не дарма тут здавна черпають натхнення художники та майстри.

У природі завжди можна знайти щось нове, важливо лише бути спостережливим, впевнений майстер із різьби по дереву Юрій Геш. Ліс емоційно розвантажує, дає повноцінний відпочинок. А тема природи завжди актуальна й здатна занурити в спокій, каже він.

З дерева Юрій створює скульптури, об’ємні картини та портрети. Будь-яка його робота – неповторна, адже створені природою образи завжди ексклюзивні. Іноді майстру доводиться годинами бродити лісом в пошуках чогось цікавого, але результат того вартий.

Край “Сколівських Бескид” зі століттями не втратив своєї первозданної краси та заповідних місць. А карпатські гори, вкриті густими лісами, і стрімкі річки відображають його велич.

Спасибо за просмотр!
“Сколівські Бескиди”: чим парк приваблює інвесторів і майстрів