“Софіївка”: чим дивує і захоплює “парк вічного кохання”

На 180 гектарах своїх просторів “Софіївка” прихистила майже три з половиною тисячі найрізноманітніших видів місцевих і екзотичних дерев і кущів.

До початку будівництва парку, на його місці були голі пагорби та яри. Серед них лише був струмок Кам’янка, і де-не-де виступали покриті мохом кам’яні брили.

“Софіївка” виникла на степовій ділянці. На відміну від багатьох інших парків, її перевагою був ландшафт і рельєф, який сподобався господарям парку. Він був дуже гарно використаний за рахунок природних матеріалів”, – розповідає керівник наукового підрозділу Національного дендропарку “Софіївка” Володимир Грабовий.

Хоч і виглядають рослини заповідника природними, насправді вони штучного походження. З усіх можна виділити старовинний 400-річний дуб.

“Звичайно, з посадкового матеріалу був можливий саме дуб, граб, ясен. Те, що знаходилося поблизу, те, що можна було взяти, це й створило основу парку”, – говорить Володимир Грабовий.

Такі паркові породи, як дуб, ясен, граб, зазначає керівник наукового підрозділу “Софіївки”, використовуються на території України споконвіку. Тільки рідкісним екземплярам дерев-чужинців пощастило рости на території парку.

Окрему увагу варто приділити діброві “Звіринець”. Вона з’явилася вже після Потоцьких. Зараз там бродять парнокопитні: лами європейські, плямисті олені та китайські мунтжаки.

Завідувачка музею історії “Софіївки” Галина Никитюк каже, що головне завдання саду – дивувати, вражати, захоплювати та шокувати подорожніх чимось небаченим.

Кожне дерево в парку – унікальне. Наприклад, сосна веймутова відрізняється густою кроною з блакитним відтінком і довгою, дуже м’якою на дотик хвоєю, зібраною в пучках по 5 штук.

З роками “Софіївка” привертає увагу все більшою розмаїтістю екзотичних рослин. Якщо якась рослина гине, на її місці висаджують нові породи й різновиди, щоб і наступні покоління могли захоплюватися парком.

“Софіївка”: чим дивує і захоплює “парк вічного кохання”