Сопілка

Руслана Войт
37 років / с. Семенівка, Львівщина

Сопілку називають найдавнішим духовим музичним інструментом в Україні. Має свистковий пристрій і до 10-ти отворів на корпусі. Здебільшого її роблять з бузинової чи калинової цівки. Хоча тепер використовують також клен, горіх, бук і навіть пластмасу. Сопілка слугує сольним інструментом і провідним в ансамблях та оркестрах українських народних інструментів. Існують різні типи сопілок, що дають змогу створювати великі однорідні ансамблі. Різняться своїм діапазоном і тембром звука.

«Одного разу, ще у школі, учитель музики приніс на урок журнал «Культура». Гортаючи його, я була заворожена однією фотографією: на тлі природи вишикувалась шеренга музикантів з різними інструментами, а попереду їхав на коні їхній головний. Поряд були написані ноти «Запорізького маршу». Як додому прийшла, взялася перед дзеркалом бринькати на бандурі — намагалася заграти. І образ той довго з голови не йшов.

Минуло багато років, я закінчила консерваторію і вже півроку як працювала тут, в оркестрі, аж раптом в коридорі вивісили цілий ряд афіш з концертів за різні роки: побачила — завмерла! То ж було фото з мого дитинства, а ті музики — артисти НАОНІ, мої нинішні колеги. І «Запорізький марш» я тепер із заплющеними очима граю — то ж наша візитівка.

На сопілці навчилася грати іще дитиною — класі у другому. І хоч тепер мій основний інструмент — бандура, до сопілки маю особливі почуття. Є багато народних казок, де за сюжетом на могилі того, кого вбили із заздрощів, виростає калина. Як вирізати з такої калини сопілку — заговорить людським голосом».

Сопілка