Життя без сміття. В Україні набирає обертів флешмоб trashtag

#trashtag або ж #detrashed – це челендж, в якому люди роблять фотографії брудної місцевості, а потім беруться за прибирання сміття і публікують в мережі фото вже прибраного місця. Громадська активістка Олеся Вершигора вперше провела цей флешмоб в Києві. Вона розповіла #ШоТам як організувати trashtag-challenge у своєму місці та чому #trashtag – це вам не суботник.

Як організувати?

Олеся Вершигора – громадський активіст, зізнається, що її давно турбувала проблема засміченості, зокрема і в столиці. «Я давно хотіла організувати такий захід, щоб об’єднати людей і всім разом зробити щось корисне для нашої екології» – каже Олена. «Я створила групу в фейсбуці для всіх бажаючих долучитися до trashtag-challenge і, несподівано, мене підтримало дуже багато незнайомих людей, а також громадських організацій».

Серед останніх Олеся відмічає українські спільноти з циркулярної економіки, що використовують відходи як ресурси, ініціативу «Друге життя», «Еко-сорт» та проект «Сортування для чайників». Останні перед початком челенджу проводили для учасників інструктаж, що треба знати для особистої безпеки перед тим, як збирати сміття.

Правила «бою»

«Найперше і головне правило – обережність!» – наголошують інструктори. В жодному разі не можна збирати сміття голими руками, слід завжди використовувати рукавички. Ми не знаємо, з чим зіткнемось під час пошуків, тому, слід бути готовим до всього і з особливою уважністю ставитись до колючо-ріжучих предметів, особливо до шприців. Знайшовши останні, варто перед тим, як кидати їх в загальний сміттєвий мішок, скласти шприци в закриту ємність, яку вони не проколюють.

Що взяти з собою?

Якщо акцію проводять волонтери, скоріш за все – не буде спонсорів, а отже доведеться самим подбати про весь необхідний «реквізит». Активісти, що допомагали Олесі, склали для всіх бажаючих провести подібний челендж, перелік всього, що може вам знадобитися.

Найперше – це рукавички. Причому, бажано взяти ще й запасні, на випадок якщо перші порвуться, адже буває різне. Також, вам знадобляться цупкі сміттєві пакети. Їх кількість та ємність залежить від масштабу площі, яку ви плануєте прибирати, а також від кількості людей, задіяних у вашій акції. Олеся розповідає, що в її групі активістів було 23 людини, які зібрали 38 мішків трешу і 41 мішок з вторсировиною.

Ємність мішків складала від 50 до 80 літрів. Також, чимало місця зайняли просто знайдені речі досить великого об’єму – п’ятнадцять автошин, один старий матрац від ліжка, тощо.

Олеся сміється, що подекуди сміття буває геть незвичним, що навіть не очікуєш знайти подібне. «Найсмішнішою знахідко в нас під час прибирання став кокошник» – ділиться вона: «Такий кумедний, як в Олі Полякової. Навіть не уявляємо, як він опинився на звалищі».

До того ж, вам знадобиться палка для збору невеликого сміття і дощовик на випадок негоди. «В день проведення нашої акції, як на гріх, був досить сильний дощ» – згадує Олеся. – «Добре, що людей це не зупинило в бажанні зробити хорошу справу». За підрахунком організатора, на подію в інтернеті відгукнулось аж 135 чоловік, і якби не дощ, Олеся певна, їх би прийшло значно більше. В цілому, акція тривала дві з половиною години.

Подбав про сміття – подбай про себе

Розібравшись із основним спорядженням переходимо до списку того, що бажано мати учасникам для їх особистих потреб. Найперше – вода. А також снеки і бутерброди. Праця на свіжому повітрі виснажує і скоро неодмінно захочеться пити, навіть в холодну погоду. Також, добре про всяк випадок мати з собою аптечку – хоча б лейкопластир і йод. Одягатися треба комфортно: спортивний одяг, зручне взуття (кросівки, черевики, тощо).

Визначаємось з місцем проведення

Варто заздалегідь подумати, де краще робити такий захід. Олеся обрала для цього Гідропарк в м. Києві. Якщо вибране вами місце належить до таких об’єктів, як популярні парки, місця відпочинку туристів, центральні сквери міста – бажано взяти дозвіл на проведення акції, щоб потім не виникало непорозумінь. Як не як – тридцять і більше людей з мішками, що активно блукають парком, «перевертаючи» все в пошуках сміття, можуть зацікавити поліцію. Олеся брала дозвіл в місцевому КП «Плесо», відправивши туди запит. Контакти дізналась через інтернет. Проблем з дозволом не виникло – зазвичай міські служби тільки раді таким проявам громадської активності. Втім, якщо ви вирішите прибрати ліс або ділянку, що не знаходиться в центрі міста і не відвідується великою кількістю людей – скоріш за все, дозвіл вам не знадобиться.

Хто такі трештегери?

Олеся каже, що в її акції взяло участь 23 людини. Половина з них – її друзі і знайомі. Проте, несподівано багато людей прийшло, дізнавшись про челендж з інтернету. «Важко визначити, яким саме людям це цікаво» – каже Олеся. Серед учасників і молодь, і люди 40-50 років, часто – представники громадських організацій. «Був в нас батько з сином Павлом, який, з розповіді тата, прокинувся аж о п’ятій ранку, щоб тільки не пропустити акцію, на яку дуже довго чекав». Серед інших дітей, які приходили з батьками, була одна дівчинка, що так сильно зацікавилась переробкою сміття і його сортуванням, що після челенджу почала вдома наполягати, щоб її мама правильно сортувала сміття, як цьому вчили на акції.

«Взагалі, спільна праця об’єднує людей» – каже Олеся, і розповідає, що після trashtag – челенджу в неї з’явилось багато нових приятелів, а також покращились стосунки з людьми, з якими раніше спілкувались мало, але ті несподівано вирішили прийти і підтримати її ініціативу. «На нашу акцію прийшов мій знайомий, що виготовляє екологічні лампи. Я навіть не очікувала, що він прийде. Ця акція показала багатьох людей з іншої, невідомої сторони. Ми дуже гарно поспілкувались, поки прибирали. Навряд чи в буденному насиченому житті ми б знайшли час отак вибратись на природу і просто поговорити».

Жінка ділиться, що знайшла і нових друзів – сімейну пару з Дніпра: людей близьких по духу, спілкування з якими продовжується і після акції. Тож челендж – це не тільки можливість зробити щось суспільно корисне, а й шанс краще пізнати знайомих, знайти нових друзів, можливо – навіть кохання, всяке буває в житті.

#trashtag – це вам не суботник!

Саме така основна мета челенджу. Олеся наголошує: «Ми маємо показати, що прибирати і бути соціально-активним – це круто! І не має стосунку до тих радянських «суботників», які в нас асоціюються з примусовою працею». Скептично налаштовані громадяни, звісно, можуть зауважити, що прибирання – задача комунальників, яким ми платимо податки. Проте, зі слів Олесі – навіть серед її знайомих, далеко не всі працюють офіційно і платять той самий податок. А в будинку, де раніше жила організаторка акції, і досі висить об’ява про комунальний борг, який не сплатили його жителі.

«Це «палиця з двома кінцями» – переконана жінка. Немає сенсу розбиратися, хто більше не правий і більше зобов’язаний одне-одному: держава нам чи ми державі. «Якщо є можливість зробити життя хоч трохи кращим, я буду рада взяти в цьому участь!» – запевняє жінка.

Життя без сміття. В Україні набирає обертів флешмоб trashtag